Ponadto, w 23 językach będą udzielane porady on-line oraz zostanie uruchomiona specjalna infolinia, skierowana do wszystkich osób potrzebujących pomocy prawnej w kwestiach konsumenckich, które miały miejsce w Polsce.
Komisarz UE, John Dalli o opisanej inicjatywie: „Wiem, że kibice są całkowicie pochłonięci tym, jak ich ulubione drużyny wypadną podczas EURO. Dlatego tak ważne jest, by upewnić się, że nic nie zepsuje ich zabawy w czasie Mistrzostw. W tym celu, zachęcam wszystkich do zapoznania się z kilkoma wskazówkami, jak radzić sobie z problemami, które mogą przytrafić się kibicom jako konsumentom. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji zagubienia bagażu, opóźnionego lotu czy problemów z warunkami hotelowymi”.
Natomiast prezydent UEFA, Michel Platini, powiedział: “Bardzo się cieszę, że UEFA i Komisja Europejska po raz kolejny współpracują przy organizacji EURO zapewniając praktyczne rady oraz pomoc konsumencką. Ta inicjatywa z pewnością pomoże kibicom ze wszystkich krajów w pełni korzystać z pobytu w Polsce i na Ukrainie.
INFOLINIA
Infolinia konsumencka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00 pod bezpłatnym numerem 800 007 707 (dla dzwoniących z telefonów komórkowych bądź stacjonarnych korzystających z usług polskich operatorów). Od 1 czerwca do 31 lipca 2012 porady będą udzielane również w języku angielskim. W tym czasie uruchomiony zostanie również numer +48 228 27 54 74 – dla dzwoniących z telefonów komórkowych korzystających z usług obcych operatorów (opłata zgodna z cennikiem operatora włączając roaming). Pod tymi numerami można uzyskać poradę prawną jak rozwiązać konkretne problemy konsumenckie, które zdarzyły się w Polsce.
PORADY ON-LINE
W celu uzyskania porady internetowej można korzystać ze strony. Serwis zapewnia odpowiedź średnio w ciągu trzech dni roboczych. W razie potrzeby skontaktuje również z innymi organami mogącymi udzielić bardziej specjalistycznej pomocy.
WIĘCEJ INFORMACJI
Dodatkowej porady kibicom udzielają również Europejskie Centra Konsumenckie (ECC-Net). Na stronie można znaleźć szczegółowe informacje kontaktowe oraz dotyczące bezpośredniego zakresu ich działalności.
W razie napotkania problemów na Ukrainie, można zwracać się o pomoc do polskiego konsulatu bądź do każdego innego konsulatu krajów należących do UE.
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną Komisji Europejskiej.