Skip to content

Zmiana sprzedawcy prądu

W dostarczeniu energii elektrycznej do odbiorcy końcowego biorą obecnie udział dwa podmioty: Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) oraz Sprzedawca prądu. Operator jest właścicielem infrastruktury systemu przesyłowego na danym terenie i zajmuje się „fizycznym” dostarczaniem energii do naszych domów. Sprzedawca natomiast, zajmuje się samą tylko sprzedażą energii – hurtowo kupuje ją od dystrybutorów a następnie odsprzedaje do odbiorców końcowych.
 
Do lipca 2007 roku sprzedażą i dystrybucją zajmował się ten sam podmiot, teraz natomiast odbiorcy mają prawo wyboru, od którego z dostępnych na rynku sprzedawców, chcą kupować prąd.
 
Jeżeli sprzedawca, od którego kupujemy/będziemy kupować prąd jest jednocześnie OSD zawieramy z nim tzw. umowę kompleksową: na dystrybucję oraz zakup energii elektrycznej. Jeżeli natomiast OSD i sprzedawca to dwa różne podmioty musimy zawrzeć z nimi dwie oddzielne umowy i będziemy otrzymywać wtedy dwa różne rachunki.
 
Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki dostępny jest bezpłatny kalkulator, który umożliwia porównanie końcowych cen energii elektrycznej i gazu oferowanych przez sprzedawców. Poprzez kalkulator możemy porównać ceny naszego dotychczasowego sprzedawcy, z cenami oferowanymi przez innych sprzedawców na rynku, dzięki czemu możemy wybrać  ofertę najkorzystniejszą cenowo.
 
Procedura zmiany sprzedawcy jest różna, w zależności od tego, czy jest to pierwsza zmiana, czy kolejna; czy mieliśmy dotychczas umowę kompleksową lub może będziemy taką właśnie zawierać. Szczegółowe informacje na temat procedur znajdą Państwo na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, poświęconej problematyce wyboru i zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger