ZWROT CZĘŚCI PRODUKTÓW ZAKUPIONYCH PRZEZ INTERNET U TEGO SAMEGO SPRZEDAWCY

kategoria: Zwroty | czytany: 11 977 razy
Kupiłam przez internet kilka produktów u tego samego sprzedawcy, czy mogę zwrócić tylko część z nich?
Tak. Kupując kilka produktów tak naprawdę zawieramy nie jedną, a kilka umów sprzedaży. Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta ­konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny.
Oznacza to, że od każdej z zawartych umów można odstąpić ­ decyzję podejmuje konsument.
 
Przykład:
Chcąc zaoszczędzić na kosztach przesyłki Damian kupił plecak, dwie pary spodni i buty u jednego sprzedawcy. W świetle prawa Damian zawarł cztery umowy sprzedaży i może odstąpić od każdej z nich.
 
Uwaga!
Powyższe uprawnienie nie przysługuje, jeśli kupujemy gotowy zestaw. Wówczas zawieramy jedną umowę sprzedaży, a więc możemy odstąpić wyłącznie od umowy sprzedaży dotyczącej zakupionego zestawu, czyli wszystkich produktów wchodzących w jego skład.
 
Przykład:
Ania i Basia kupiły w sklepie internetowym spinki do włosów. Ania kupiła zestaw ozdobnych spinek. Nie może go rozkompletować i zachować część spinek. Zawarła jedną umowę sprzedaży, zatem może zachować cały zestaw, bądź też odstąpić od umowy i cały zestaw zwrócić. Basia kupiła w sumie pięć spinek do włosów ­oferowanych w sprzedaży po jednej sztuce. Zawarła zatem pięć umów sprzedaży i może odstąpić od dowolnie wybranej umowy.
Copyright © 2021 Fundacja Konsumentów
Nasze strony korzystają z plików cookies
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
[chcę poznać politykę cookies]
[ Zgadzam się ]