Przede wszystkim, jeżeli jest taka możliwość warto skontaktować się ze sprzedawcą (np. telefonicznie czy mailowo) i spróbować wspólnie wypracować rozwiązanie. W przypadku sklepu sieciowego możemy podjąć próbę kontaktu z centralą danej sieci.
Ważne jest, aby działania podjąć przed upływem terminu do zwrotu produktu. Jeżeli kontakt ze sprzedawcą jest utrudniony lub nie ma możliwości wypracowania porozumienia, postarajmy się udokumentować próby kontaktu (zwrotne potwierdzenie odbioru, maile, zdjęcie ekranu komputera lub telefonu).
W przypadku gdy sprzedawca oprócz adresu zamkniętego sklepu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) podaje także inne dane adresowe możemy również je wykorzystać do korespondencji lub zwrotu towaru. W CEIDG odnajdźmy adres do doręczeń a w KRS siedzibę i adres. Wydaje się, iż możliwym rozwiązaniem jest dokonanie zwrotu na podane powyżej przez przedsiębiorcę adresy, oczywiście z zachowaniem pozostałych zasad wymaganych przez przedsiębiorcę dla zwrotu produktów pełnowartościowych.
Natomiast, jeżeli po zastosowaniu powyższych zaleceń okaże się, iż nie udało nam się skontaktować z przedsiębiorcą a podaje on w w/w rejestrach tylko adres sklepu, który jest zamknięty wtedy po udokumentowaniu prób kontaktu podejmijmy próbę zwrotu produktu już po otwarciu sklepu. W razie sporu, gdyby sprzedawca nie chciał przyjąć zwrotu warto zwrócić się o pomoc do rzecznika konsumentów.
W CEIDG i KRS w łatwy sposób można wyszukiwać przedsiębiorców sprawdzając np. numer NIP podany na paragonie lub fakturze.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (przedsiębiorcy będących osobami fizycznymi): prod.ceidg.gov.pl
Krajowy Rejestr Sądowy (przedsiębiorcy np. w formie spółek prawa handlowego): ekrs.ms.gov.pl
Aktualne informacje na temat form płatności, reklamacji i innych spraw w związku z koronawirusem znajdziecie na stronie uokik.gov.pl/koronawirus.
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.