Skip to content

Koronawirus – które branże mogą stosować 180 dni na zwrot pieniędzy lub voucher?

 
W związku z epidemią koronawirusa mamy do czynienia z zastojem w niektórych działach gospodarki. Szczególnymi trudnościami dotknięte są m.in. turystyka, hotelarstwo, działalność rozrywkowa, rekreacyjna czy sportowa. W ramach tzw. „tarczy antykryzysowej” zostały wprowadzone rozwiązania mające pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten trudny okres. Wielu konsumentów zastanawia się w jaki sposób wpłynie to na ich prawa oraz czy i kiedy odzyskają swoje pieniądze.
 
Gdy usługi nie mogą być zrealizowane, w związku z epidemią COVID-19, niektórzy przedsiębiorcy otrzymali możliwość przedłużenia terminu na zwrot środków. Przedsiębiorca ma 180 dni na oddanie pieniędzy konsumentowi lub może zaproponować w zamian voucher do realizacji na poczet przyszłych świadczeń w ciągu następnego roku.
 
Ważne jest, iż wybór pomiędzy zaproponowanymi świadczeniami wciąż jest wyborem konsumenta. To od jego woli zależeć będzie czy wybierze zwrot wpłaconych środków ale z opóźnieniem, czy voucher do realizacji na poczet przyszłych usług.
 
Warto również wskazać, iż wartość vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy. Stanowi to zatem zachętę dla usługodawców, aby chcąc zatrzymać klienta u siebie zaproponowali oni lepsze rozwiązania niż w ramach wpłaconej standardowo kwoty, takie jak np. zwiększenie kwoty do wydania przez konsumenta, czy zapewnienie nieodpłatnych usług dodatkowych.
 
W podziale na poszczególne branże rozwiązania przedstawiają się następująco:
 
I. Imprezy turystyczne
 
Zasadą jest, iż podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem powołując się na nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności występujące w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych. Do takich okoliczności zaliczana jest epidemia wirusa.
 
Podobnie organizator turystyki może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, jeżeli nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności.
 
Zasadą jest, iż w takiej sytuacji organizator turystyki dokonuje zwrotu poniesionych opłat i wpłat, w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej.
 
Natomiast na mocy wprowadzonych regulacji w ramach tarczy antykryzysowej jeżeli w/w odstąpienie od umowy lub rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki. Jest to więc łącznie termin aż do 194 dni.
 
Odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna.
 
Warto również zaznaczyć, iż środki odpowiadające wpłatom na poczet realizacji umów o imprezy turystyczne, co do których konsument zgodził się na voucher, podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.
 
W artykule „Odwołana wycieczka – zwrot pieniędzy w 14 czy 180 dni? Omawiamy nowe zasady”, zostało szczegółowo wskazane do których umów organizator turystyki będzie mógł zastosować wydłużony termin na zwrot pieniędzy.
 
II. Usługi hotelarskie
 
Przedsiębiorca świadczący usługi hotelarskie w związku z rozwiązaniem umowy, które to rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest zobowiązany zwrócić wpłacone mu przez klienta środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy.
 
Rozwiązanie w/w umowy nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez klienta zgody na otrzymanie w zamian od przedsiębiorcy vouchera do realizacji na poczet przyszłych wydarzeń w obszarze działalności przedsiębiorcy w ciągu roku od dnia, w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę.
 
Rozwiązanie to może być zastosowane również przez rolnika świadczącego usługi hotelarskie oraz do usług pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
 
III. Działalność rozrywkowa, rekreacyjna, sportowa
 
Przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów, w tym z udostępnianiem pomieszczeń i powierzchni na imprezy targowe, szkolenia, konferencje lub egzaminy, a także prowadzący działalność kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizujący wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe w przypadku rozwiązania umowy z klientem, w tym na świadczenie usług dodatkowych związanych z udostępnieniem powierzchni lub pomieszczeń, które to rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z negatywnymi skutkami COVID-19, jest zobowiązany zwrócić wpłacone mu przez klienta środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy.
 
Rozwiązanie w/w umowy nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez klienta zgody na otrzymanie w zamian od przedsiębiorcy vouchera do realizacji na poczet przyszłych wydarzeń w obszarze działalności przedsiębiorcy w ciągu roku od dnia, w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę.
 
 
 
Podstawa prawna: art. 15k, art. 15zp i art. 31h ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 z późn. zm.).
 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger