Skip to content

Czy mogę otworzyć przesyłkę za pobraniem przed zapłatą?

Sklepy internetowe często oferują możliwość dostarczenia zakupionego towaru w formie przesyłki za pobraniem.
W pewnym uproszczeniu ten rodzaj dostawy polega na dokonaniu płatności ceny za towar dostarczającemu go kurierowi lub listonoszowi. Wybór przesyłki za pobraniem pozwala kupującemu w pewien sposób zwiększyć bezpieczeństwo całej transakcji.
Warto pamiętać, że wspomniana forma przesyłki daje możliwość sprawdzenia stanu zakupionej rzeczy przed zapłatą.
Kodeks cywilny stanowi, iż w takiej sytuacji kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu weryfikacji, czy to jest rzecz którą chce kupić.
Konsument może więc, przed dokonaniem płatności, zwrócić się do kuriera lub listonosza dostarczającego przesyłkę o przekazanie jej wraz z zawartością do sprawdzenia.
W sytuacji, gdy towar okaże się wadliwy lub niewłaściwy nie jest konieczne jego odbieranie. Co do zasady można wtedy skierować do sprzedawcy wiadomość, że odstępujemy od umowy zawartej na odległość, czyli innymi słowy anulujemy złożone zamówienie.
Niestety, w praktyce można sobie też wyobrazić sytuację, w której kurier lub listonosz odmawia mimo wszystko możliwości sprawdzenia stanu zakupionej rzeczy przed jej odbiorem. Wówczas, jeżeli mimo wszystko decydujemy się na odbiór przesyłki, w przypadku wadliwości zamówienia, należy podjąć stosowne czynności. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z usługą pocztową czy kurierską będą się one przedstawiały następująco:
1. Usługa pocztowa:
  • Nieprawidłowości są widoczne już przy odbieraniu przez nas przesyłki, należy wtedy zgłosić zastrzeżenia i sporządzić protokół z listonoszem, a następnie złożyć u niego reklamację. Jeśli listonosz odmówi jej przyjęcia, a protokół zostanie sporządzony, można złożyć reklamację z kopią wspomnianego protokołu w późniejszym okresie do operatora pocztowego.
  • Nieprawidłowości nie są widoczne przy odbieraniu przez nas przesyłki (nie dało się ich dostrzec z zewnątrz przy odbiorze) i stwierdziliśmy je już po przyjęciu przesyłki, musimy nie później niż po upływie 7 dni od przyjęcia przesyłki złożyć do operatora pocztowego reklamację, w której powinniśmy udowodnić, że ubytki lub uszkodzenia przesyłki powstały w czasie między przyjęciem przesyłki przez operatora pocztowego w celu wykonania usługi pocztowej a jej doręczeniem do nas.
2. Usługa kurierska:
  • Nieprawidłowości są widoczne przed wydaniem nam przesyłki, należy wtedy sporządzić protokół z kurierem, a następnie kierować reklamację z kopią protokołu do firmy kurierskiej.
  • Nieprawidłowości zostały zauważone po wydaniu nam przesyłki (nie dało się ich dostrzec z zewnątrz przy odbiorze), należy skierować żądanie sporządzenia protokołu do firmy kurierskiej niezwłocznie po ujawnieniu wadliwości, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru przesyłki, a następnie kierować reklamację z kopią protokołu do firmy kurierskiej.
Ponadto w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w wykonywaniu powyższych obowiązków przez kuriera lub listonosza, możemy zwrócić się o pomoc interwencyjną do lokalnego rzecznika konsumentów.
Warto również wskazać, że w sytuacji, gdy odbierzemy przesyłkę i stwierdzimy nieprawidłowości, za które odpowiedzialność ewidentnie ponosi sprzedawca, powinniśmy kierować reklamację bezpośrednio do sklepu internetowego.
Podstawa prawna: art. 544 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 1740 z późn. zm.); art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 287 z późn. zm.); art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 1041 z późn. zm.); § 6 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie reklamacji usługi pocztowej (tekst jednolity Dz.U. 2019 poz. 474 z późn. zm.); art. 74 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 8 z późn. zm.)
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger