Skip to content

Czy sprzedawca może odmówić zwrotu pieniędzy za zakupiony w internecie towar, gdy pudełko uległo zniszczeniu?

Pani Justyna zakupiła w sklepie internetowym frytkownicę. Po otrzymaniu towaru otworzyła pudełko w celu jego sprawdzenia. Okazało się, że frytkownica nie odpowiada oczekiwaniom konsumentki, więc Pani Justyna zdecydowała się na zwrot produktu do sklepu, do czego oczywiście w ciągu 14 dni od otrzymania produktu miała prawo. Frytkownica była zapakowana w pudełko, które trzeba było rozciąć żeby ją wyjąć, co spowodowało zniszczenie pudełka. Sprzedawca odmówił konsumentce zwrotu pieniędzy za frytkownicę ze względu na zniszczenie opakowania. Czy sprzedawca miał w tym przypadku rację?
Konsument chcąc zweryfikować charakter towaru, jego cechy czy funkcjonowanie będzie musiał w większości przypadków otworzyć opakowanie. W związku z tym uszkodzenie opakowania jedynie poprzez jego otwarcie nie stanowi podstawy do dochodzenia rekompensaty.
Zniszczenie samego opakowania nie może być powodem odmowy zwrotu pieniędzy za towar w przypadku skutecznego odstąpienia od umowy zawartej przez internet.
Zasadą jest, iż konsument powinien móc otworzyć opakowanie, aby uzyskać dostęp do towarów, jeżeli podobne towary są zazwyczaj wystawiane w sklepach bez opakowania. Przed złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy konsument powinien mieć możliwość zapoznawania się z towarem w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym.
Warto w tym miejscu podkreślić, że niektórych produktów zakupionych w sklepach internetowych po rozpakowaniu nie można będzie zwrócić. Dotyczy to rzeczy w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu nie można zwrócić ze względu na:
  • ochronę zdrowia (np. niektóre artykuły spożywcze czy produkty kosmetyczne), lub
  • ze względów higienicznych (np. golarka, depilator czy szczoteczka do zębów).
Reasumując należy przecząco odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedawca miał rację odmawiając konsumentce zwrotu pieniędzy za zakupioną frytkownicę. Nie można przyjąć, że otwarcie opakowania z frytkownicą uniemożliwia zwrot rozpakowanego towaru ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych. Ponadto w przedstawionym powyżej stanie faktycznym frytkownica była zapakowana w pudełko, które trzeba było rozciąć żeby ją wyjąć, co automatycznie wiązało się ze zniszczeniem opakowania.
Podstawa prawna:
art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 287).
Autor tekstu: Katarzyna Chwesiuk.
——————–
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger