Skip to content

Czy Unia Europejska chroni podróżnych i pasażerów przed skutkami COVID-19?

 
Imprezy turystyczne
 
Epidemia koronawirusa ma znaczący wpływ na branżę turystyczną. Wielu podróżnych z obawy o zdrowie swoje i najbliższych zastanawia się nad rezygnacją z wyjazdów.
 
Podróżny może odstąpić od umowy o imprezę turystyczną w przypadku „nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności” występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które to okoliczności w znaczącym stopniu wpływają na realizację imprezy turystycznej lub które w znaczącym stopniu wpływają na przewóz pasażerów do miejsca docelowego. Co więcej organizator turystyki może także rozwiązać umowę z w/w powodów.
 
Zdaniem Komisji Europejskiej „Poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, przykładowo zagrożenie poważną epidemią (taką jak COVID-19) w miejscu docelowym lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, zazwyczaj uznaje się za takie właśnie „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności”.
 
 
Nie jest to jednak prawnie wiążąca interpretacja. Dlatego w przypadku sporu, ostatecznie może go rozstrzygnąć jedynie sąd. To ocena sądu będzie decydująca o zasadności roszczeń, w każdej sprawie opierając się na okolicznościach zaistniałych indywidualnie.
 
Można jednak stwierdzić, iż oficjalne oświadczenia i zalecenia właściwych władz mogą być przydatne w argumentacji przemawiającej za zasadnością roszczeń konsumenta, zaś subiektywne obawy podróżnego nie są wystarczające do wykazania zasadności roszczeń w przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej.
 
Niemniej biorąc pod uwagę niewyobrażalny jeszcze miesiąc temu zasięg epidemii, choroby COVID-19, oraz, co za tym idzie, zakres środków podjętych w celu jej zwalczania, zarówno w Polsce jak i w krajach docelowych (np. obowiązkowe kwarantanny dla osób przebywających z zagranicy; czasami taka kwarantanna miała trwać dłużej niż sama wycieczka), można założyć, iż w sporej części przypadków będzie można mówić o tym, iż epidemia w znaczącym stopniu wpłynęła na realizację umowy w miejscu docelowym lub uniemożliwiła dotarcie do miejsca docelowego.
 
 
 
 
Prawa pasażerów
 
 
Sektor przewozów również dotknięty został przez sytuację epidemiczną. Jakie prawa pasażerów nam przysługują w sytuacji odwołania lub opóźnienia przewozów na skutek epidemii? Czy w stosownych sytuacjach pasażer zachowuje prawo do odszkodowania?
Na te pytania mają odpowiedzieć wydane przez Komisję Europejską Wytyczne interpretacyjne dotyczące przepisów UE w zakresie praw pasażerów w kontekście rozwoju sytuacji w związku z Covid-19. Dotyczą one w szczególności:
  • praw pasażerów linii lotniczych,
  • praw pasażerów kolei,
  • praw pasażerów autobusów i autokarów,
  • praw pasażerów statków.
 
 
 
Jako przykład można wskazać, iż w wytycznych sprecyzowano, że obecne okoliczności zostały zakwalifikowane jako „nadzwyczajne”, co oznacza, że w przypadku odwołania lotu w terminie krótszym niż dwa tygodnie przed datą wyjazdu odszkodowanie nie przysługuje.
 
Stosowne informacje zostają również sukcesywnie wprowadzane na dedykowanej stronie internetowej:
 
 
Podstawa prawna: art. 4 pkt 15 art. 47 ust. 4 i art. 47 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 548).


Art. 12(2) i 12(3) pkt b) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, zmieniająca rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE oraz uchylająca dyrektywę Rady 90/314/EWG (Dz. U. UE. L. z 2015 r. Nr 326, str. 1).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger