Skip to content

Glifosat w kaszach jaglanych – ponad 10 tys. pobrań naszego raportu

 
Raport podsumowujący niezależne badania przeprowadzone przez FoodRentgen i Fundację Konsumentów wzbudził też duże zainteresowanie mediów, dzięki czemu informacje o wynikach badań kasz jaglanych mogły dotrzeć nawet do 14 milionów dorosłych Polaków. Publikacja została też uznana przez Portal Spożywczy za jedno z 10 najciekawszych wydarzeń miesiąca maja w branży spożywczej. Co najważniejsze – informacje z badań zachęciły producentów i dystrybutorów do weryfikacji jakości oferowanych przez siebie kasz, czego skutkiem były m.in. decyzje o wycofaniu niektórych produktów z obrotu. Raporty zapoczątkowały też dyskusję branży spożywczej na temat coraz większej trudności w dotarciu do surowców spełniających obowiązujące normy.
 
Jeśli jeszcze nie czytałeś tego raportu koniecznie sprawdź, które kasze są czyste, a w których znaleźliśmy przekroczenia norm. Pobierz raport "Prześwietlamy kasze jaglane" TUTAJ
  
Publikacja raportu zbiegła się z przyjęciem przez Komisję Europejską nowej strategii „Od pola do stołu” ograniczającej użycie pestycydów nawet o 50% do 2030r. Wszystko to wydarza się w cieniu pandemii COVID-19, która w ogromnej mierze dotyka aspektów zdrowotnych naszych społeczeństw, wynikających m.in. z kiepskiej jakości diety.
 
Zainteresowanie konsumentów raportem cieszy nas przede wszystkim dlatego, że świadczy o rosnącej świadomości Polaków dotyczącej tematyki jakości produktów spożywczych i zdrowej żywności. Naszym zdaniem tylko niezależne badania, takie jak nasze, mogą wpłynąć na świadomość konsumentów, a przez to wymóc pozytywne zmiany u producentów żywności – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów. – Zresztą już dochodzą do nas informacje z rynku, że producenci chcą poprawiać jakość swoich wyrobów i dyskutują na temat tego, jak to zrobić.
 
Organizatorzy otrzymują też wiele pozytywnej informacji zwrotnej. Wiele osób, które interesują się raportami deklaruje, że przerzuca się na produkty ekologiczne. Jednym z najważniejszych wniosków, jakie wynikają z przeprowadzonych dotychczas badań jest bowiem to, że prawdopodobieństwo zjedzenia czystej i dobrej jakości żywności jest o wiele większe, w przypadku produktów certyfikowanych.
 
Nowa publikacja wzmocniła też dodatkowo odbiór poprzedniego raportu „Prześwietlamy: kasze gryczane” z listopada 2019, który został pobrany w sumie ponad 40 tys. razy.
 

Raporty, które zmieniają rynek żywności

 
Przypomnijmy: 20 listopada 2019 r. Fundacja Konsumentów i FoodRentgen opublikowały raport z wynikami badania 10 popularnych kasz gryczanych z polskich sklepów pod kątem obecności pozostałości glifosatu – potencjalnie niebezpiecznego dla zdrowia herbicydu. Badanie, którego rzetelność gwarantuje jedno z najlepszych w Polsce i Europie laboratoriów – Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazało, że aż 40% zbadanych kasz przekroczyło dopuszczalne normy zawartości glifosatu i nie powinno znaleźć się na półkach sklepowych. Publikacja wywołała burzliwą dyskusję w polskich mediach i na rynku producentów artykułów spożywczych. Sieć Lidl zdecydowała się na wycofanie partii swoich kasz. Równolegle z kaszami gryczanymi przebadanych zostało także 10 kasz jaglanych różnych producentów. Badanie powtórzono po czterech miesiącach. W przypadku kasz, w których znaleziono przekroczenia, zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem, wyniki zostały przekazane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz właścicieli marek.
 
Jeśli chodzi o kasze jaglane, to za pierwszym razem okazało się, że 4 z 10 badanych kasz są wolne od pozostałości herbicydu. W 2 kaszach pozostałości herbicydu wystąpiły na granicy obowiązującej normy (0,1 mg/kg Najwyższego Dopuszczalnego Poziomu NDP). W pozostałych 4 kaszach wykryto przekroczenia pozostałości glifosatu na poziomie 3 do 6 krotności obowiązującej normy. Za drugim razem również 4 kasze z 10 badanych okazały się wolne od pozostałości glifosatu, ale tylko dwie z nich były tymi samymi kaszami, co w badaniu z września 2019 r. W pozostałych 6 kaszach wykryto przekroczenia pozostałości na poziomie od 2 nawet do 46 krotności (!) obowiązującej normy.
 
Podobnie, jak w przypadku kasz gryczanych, na wyniki zareagował rynek. Sieć Biedronka wycofała kilka partii kaszy jaglanej jeszcze przed opublikowaniem raportu, to samo zapowiedziała firma Kupiec. W lutym GIS zapowiadał, że planuje w 2020r. badania 80 tysięcy próbek żywności na obecność pozostałości glifosatu. Nie wiadomo jednak, jak na te deklaracje wpłynie sytuacja związana z kryzysem koronawirusowym.
 

Konsumencie masz wpływ!

 
Organizatorzy badań podkreślają, że badania mocno wpisują się w trend regulacji prawnych ograniczających ilość stosowanych pestycydów, jaki można dostrzec w ostatnim czasie w Unii Europejskiej. Choć w tej debacie rozsądek często musi się mierzyć z partykularnymi interesami poszczególnych grup nacisku i przez to, do zrównoważonego rolnictwa na szeroką skalę wciąż nam jeszcze bardzo, bardzo daleko.
 
Żeby zmienić aktualny trend należałoby zacząć systemowo wspierać uprawę z wykorzystaniem zrównoważonych metod. Jest to możliwe, tym bardziej, że proces uprawy ekologicznej, która jest dostępną alternatywą dla produkcji z wykorzystaniem pestycydów, doskonale znają już rolnicy, którzy od lat z sukcesem tym się zajmują.
 
Gra jest warta świeczki, co pokazuje rosnąca popularność takich publikacji jak raport „Prześwietlamy Kasze Jaglane”. Świadczy to o rosnącej świadomości konsumenckiej i potrzebie rynkowej na dobre jakościowo produkty, wolne od pozostałości agrochemicznych.
 

Fundacja Konsumentów i niezależne testy produktów

 
Fundacja Konsumentów od badań żywności rozpoczęła swoją działalność związaną z prowadzeniem niezależnych testów produktów. Przed zakupem pralki lub ekspresu do kawy konsument we Francji sięga po Que Choisir?, w Anglii po Which?, a w Polsce musi się zastanawiać, która reklama jest bardziej wiarygodna albo wierzyć w sponsorowany artykuł lub opinie innych konsumentów, wśród których mogą znajdować się przedstawiciele producenta lub jego konkurencji. W skrócie, w obecnie dostępnych narzędziach oceny produktów na rynku brakuje wiarygodności i rzetelności.
 
Chcemy Polakom dać dostęp do niezależnej informacji konsumenckiej, nieopłacanej przez reklamodawców, rzetelnej i wiarygodnej – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów i przyznaje, że niezależne testy jakości produktów, w tym produktów spożywczych obecnych na rynku to temat, który idealnie wpisuje się w statutowe cele organizacji i jest jednym z kluczowych działań podejmowanych przez organizacje konsumenckie w wielu krajach.
 
Kontakt z nami w sprawie niezależnych testów produktów jest możliwy pod adresem e-mail: testy@konsumenci.org
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger