Skip to content

Glifosat wciąż obecny w kaszach jaglanych – najnowszy raport Fundacji Konsumentów

Glifosat to główny składnik Roundupu – szkodliwego dla ludzkiego zdrowia, kontrowersyjnego środka chwastobójczego. Glifosat zawdzięcza swoją złą sławę efektywności, z jaką niszczy żywe organizmy.
To, że rolnicy zamiast czekać na suche dni, wolą spryskać pole gryki czy prosa, z którego powstaje kasza jaglana, glifosatem wiadomo nie od dziś. Rośliny wtedy wysuszają się w mig, nie pleśnieją, łatwiej je zebrać. Z rozmów z wieloma rolnikami wiem, że nierzadko rośliny z pól „pryskanych” przeznaczają na sprzedaż, a na użytek własny pielęgnują zboża, owoce czy warzywa „bez dopalaczy” i nimi karmią własną rodzinę. Dlatego podczas zakupów warto sięgać po certyfikowaną żywność ekologiczną, która z założenia wolna jest od wszelkich pozostałości chemicznych, co zresztą potwierdził poprzedni raport Instytutu Spraw Obywatelskich i Fundacji Konsumentów o kaszach gryczanych, a także ten najnowszy o kaszach jaglanych uświadamiają konsumentów, ale także – miejmy nadzieję – mobilizują producentów do podnoszenia jakości i bezpieczeństwa oferowanych nam produktów – mówi Katarzyna Bosacka, dziennikarka, autorka programów telewizyjnych o tematyce zakupowej i konsumenckiej.
W niezależnych, konsumenckich testach produktów przeprowadzanych przez Fundację Konsumentów od 2019 roku, niezmiennie wykrywamy pozostałości glifosatu w kaszach. Wyjątek stanowią tzw. produkty ekologiczne, które w każdej edycji badań były „czyste”.
Po raz trzeci zbadaliśmy te same rodzaje kasz jaglanych (Plony Natury z sieci Biedronka, Cenos, Ekowital, Janex, Kuchnia Lidla, Kupiec, Melvit, NaturAvena, Sonko i Sante). Kasze przebadano w akredytowanym laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w grudniu 2020 r.
Nasze najnowsze badania wskazują na kolejny sukces – niezależny monitoring rynku przynosi realne korzyści konsumentom. Liczba zanieczyszczonych kasz zmniejszyła się o połowę!
Niestety na rynku wciąż znajdziemy produkty niebezpieczne dla zdrowia, które nie powinny znaleźć się na półkach sklepowych. Poinformowaliśmy o wykryciu pozostałości glifosatu zarówno Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i producentów kaszy. Po naszej interwencji firmy Janex i Sonko zadeklarowały wycofanie z rynku partii kasz jaglanych, z których pochodziły badane próbki.
Z badań wynika, że kontrola jakości zawodzi na różnych etapach procesu produkcji żywności „od pola do stołu” oraz że producenci mają problem z utrzymaniem stałej jakości swoich produktów.
Konsumentami jesteśmy wszyscy. W życiu prywatnym są nimi również ci, którzy zawodowo zajmują się uprawą zboża, produkcją kaszy, tworzeniem przepisów i kontrolą ich przestrzegania. Chciałbym, tak jak wielu innych Polaków, sięgać po kasze, bo to ważny element zdrowej diety. Ale nie trujmy i nie dajmy się truć. Fundacja Konsumentów już po raz czwarty publikuje raport dotyczący zawartości toksycznego glifosatu w kaszach. Nasze badania pokazują, że możliwe są zmiany, dzięki którym mamy na półkach sklepowych coraz mniej zanieczyszczonych produktów. Czas na to, żeby ich liczba zaokrągliła się… do zera – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.
Podobnie, jak w ostatnim raporcie „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat?”, publikację wzbogaciliśmy o opinie ekspertów, których pomimo reprezentowania różnych środowisk i różnych działań, łączy dbałość o zdrową żywność i dobro konsumenta.
Nowością w publikacji, spajającą dotychczasowe 4 raporty „kaszowe”, jest Glifosatometr – graficzne przedstawienie liczby kasz zawierających pozostałości glifosatu na podstawie zestawienia wyników wszystkich edycji naszych badań kasz jaglanych i gryczanych.
Cel publikowania podobnych raportów nie zmienia się. Wszystkim nam, konsumentom, należy się dostęp do bezpiecznej żywności bez pozostałości szkodliwego glifosatu. Upublicznianie wyników badań mobilizuje producentów do podwyższania standardów, zaś konsumentom ułatwia dokonanie świadomego wyboru. Nasz raport to także apel do polskich władz o zakaz stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu!

Pobierz raport

W tym raporcie znajdziesz przede wszystkim konkrety! Publikujemy listę produktów z przejrzystą informacją, podając czy znaleźliśmy pozostałości glifosatu oraz ile było ich w pojedynczych produktach. Zapraszamy do lektury raportu! W tym celu wypełnij poniższy formularz (uwaga! może nie być widoczny jeśli używasz oprogramowania blokującego treści – wtedy polecamy je na chwilę wyłączyć), będziemy dzięki temu mogli przesyłać do Ciebie w przyszłości informacje o ciekawych publikacjach oraz o inicjatywach nastawionych na ochronę Twoich interesów – spamować nie będziemy, bo spamu sami nie lubimy 🙂

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger