Skip to content

Odwołana wycieczka – zwrot pieniędzy w 14 czy 180 dni? Omawiamy nowe zasady.

 
Na początek chcemy podkreślić, że podróżny zachowuje prawo do pełnego zwrotu dokonanych wpłat, gdy z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, takich jak epidemia koronawirusa, to biuro podróży odwołuje imprezę turystyczną. Zasadą jest, iż zwrot ten powinien nastąpić w ciągu 14 dni.
 
W świetle obecnych wydarzeń nie można jednak pominąć nowo uchwalonej ustawy – tzw. „tarczy antykryzysowej”. Z uwagi na sytuację gospodarczą wprowadza ona bowiem nowe zasady rozliczeń między organizatorami imprez turystycznych a podróżnymi.
 
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli do rozwiązania umowy przez organizatora turystyki dochodzi z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, to jest ono skuteczne dopiero po upływie 180 dni od jego złożenia.
 
Do standardowych 14 dni zostanie zatem doliczone kolejne 180. Oznacza to, iż od poinformowania podróżnego o rozwiązaniu, organizator turystyki będzie mieć łącznie 194 dni na zwrot środków.
 
Ponadto, organizator może zaproponować konsumentowi voucher, o wartości nie niższej niż, kwota wpłaconych środków na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną. Po przyjęciu vouchera konsumentowi nie przysługuje prawo do żądania zwrotu wpłaconych środków.
 
Wybór pomiędzy zaproponowanymi świadczeniami wciąż jest wyborem konsumenta. To od jego woli zależeć będzie czy wybierze zwrot wpłaconych środków, ale z opóźnieniem, czy voucher do realizacji na poczet przyszłych usług.
 
Nowe, „kryzysowe”, zasady rozliczeń obowiązują od 13 marca 2020 roku. Będą one zatem dotyczyć oświadczeń złożonych od tego dnia włącznie.
 
Uwaga: Jeśli 14-dniowy termin na zwrot pieniędzy nie upłynął przed dniem 12 marca 2020 roku, zastosowanie również będą miały nowe zasady (194 dni lub voucher).
 
W przypadku oświadczeń złożonych przed 13 marca 2020 roku, w przypadku których 14-dniowy termin na zwrot upłynął przed 12 marca 2020 – a więc w praktyce oświadczeń złożonych do 27 lutego 2020 roku włącznie – obowiązuje tylko stare zasady zawarte w ustawie o imprezach turystycznych, co oznacza, że organizator musi zwrócić środki w ciągu 14 dni kalendarzowych. Jeśli tego nie robi, konsument ma prawo naliczać odsetki za opóźnienie.
 
Podstawa prawna: art. 15k, art. 31h, art. 101 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568 z późn. zm.); art. 4 pkt 15 i art. 47 ust. 4, ust. 5 pkt 2, ust. 6 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 548 z późn. zm.).
 
 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger