Skip to content

Umowa sprzedaży bez terminu wydania rzeczy? Ile musisz czekać i kiedy możesz zrezygnować z zakupu?

 
Zasadą jest, że jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej. W razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić.
 
W wyżej opisanej umowie nie został wskazany termin wydania towaru. Gdy w terminie trzydziestu dni od dnia zawarcia umowy mebel nie zostanie dostarczony, Pani Jolanta będzie mogła wyznaczyć dodatkowy termin na wydanie towaru. Termin powinien być terminem rozsądnym tj. dającym drugiej stronie możliwość jego dochowania.
 
W sytuacji, gdy Pani Jolanta wyznaczy sprzedawcy dodatkowy termin, a sprzedawca nie dostarczy zamówionego mebla nawet w tym dodatkowym terminie, to Pani Jolanta będzie mogła od umowy odstąpić.
 
Konsekwencją odstąpienia od umowy przez Panią Jolantę będzie zobowiązanie sprzedawcy do zwrotu jej wpłaconych pieniędzy.
 
UWAGA: Jeżeli w umowie mamy określony termin wydania rzeczy, termin ten będzie miał pierwszeństwo przed terminem 30 dni.
 
Przykład. W umowie sprzedawca ma termin 7 dni na wydanie rzeczy. Nie musimy wtedy czekać do 30 dni. Po upływie 7 dni możemy wyznaczyć dodatkowy termin po upływie którego będziemy uprawnieni do odstąpienia od umowy.
 
Dodatkowo podnieść należy, iż przy zakupie rzeczy ruchomych nie ma znaczenia czy produkt kupujemy czy dopiero jest on dla nas produkowany. Opisywana regulacja ma zastosowanie zarówno do umów sprzedaży jak i do umów o wykonanie dzieła będącego rzeczą ruchomą.
 
Przypominamy, iż opisany powyżej problem jak i inne podobne zagadnienia związane z biernością przedsiębiorcy zostały szczegółowo opisane w poradniku „Jak sobie poradzić z biernością przedsiębiorcy?” Poradnik jest udostępniony bezpłatnie i zawiera edytowalne wzory pism.
 
Podstawa prawna: art. 543(1) i 636(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145).
 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger