Skip to content

Zakup poza lokalem przedsiębiorcy bez możliwości odstąpienia? “Transakcje bagatelne” a odstąpienie od umowy.

Wyobraźmy sobie, iż w domu Pani Krysi zorganizowana została przez przedsiębiorcę prezentacja produktów gospodarstwa domowego. Na tej prezentacji dwie koleżanki Pani Krysia i Pani Jola, dokonują zakupu towarów. Pani Krysia kupuje robot kuchenny w kwocie 700 złotych, a Pani Jola płyn do płukania tkanin za 40 złotych. Chociaż sytuacja obu Pań wydaje się podobna, to jednak tylko jedna z nich będzie mogła zwrócić produkt bez podania przyczyn, czyli skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, zgodnie z ustawą o prawach konsumenta.
 
W ustawie o prawach konsumenta została wyrażona zasada, iż konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Przypomnijmy, że umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorstwa to umowa zawierana przy jednoczesnej fizycznej obecności stron w miejscu, które nie jest lokalem przedsiębiorstwa danego przedsiębiorcy. Przykładem będą tu zawierane umowy w domu konsumenta czy np. w wynajętej w celu przeprowadzenia pokazu handlowego sali widowiskowej ośrodka kultury, restauracji czy remizie.
 
Zasada ta, jak się wydaje, jest już dobrze znana konsumentom. Opisany powyżej przypadek tzw. transakcji bagatelnych dotyczy jednak sytuacji, gdy zasada ta nie znajdzie zastosowania.
 
Przepisów ustawy o prawach konsumenta, w zakresie odstąpienia od umowy, nie stosuje się bowiem do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli konsument jest zobowiązany do zapłaty kwoty nieprzekraczającej pięćdziesięciu złotych (tzw. transakcje bagatelne).
 
W naszym przykładzie z prawa odstąpienia od umowy skorzystać będzie mogła Pani Krysia, która zakupiła robot kuchenny w kwocie 700 złotych. Niestety Pani Jola takiej możliwości nie będzie miała, gdyż zakupiła produkt w kwocie nieprzekraczającej pięćdziesięciu złotych.
 
Warto również podkreślić, iż powyższa regulacja nie ma zastosowania do umów zawartych na odległość np. sprzedaż towarów przez Internet. Oznacza to, że, gdyby Pani Jola zakupiła ten sam płyn do płukania tkanin za 40 złotych, ale przez Internet (na odległość) to mogłaby odstąpić od umowy i zwrócić zakupiony towar bez podania przyczyn.
 
Równocześnie warto wskazać, iż w sytuacji gdy rzecz zakupiona przez Panią Jolę miałaby wadę, to niezależnie od tego czy sprzedaż była dokonywana poza lokalem przedsiębiorstwa czy na odległość, Pani Jola ma oczywiście możliwość złożenia reklamacji do sprzedawcy.
 
Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 683 ze zm.). 
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach naszej Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
 
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger