Skip to content

Co zrobić gdy przesyłka nadana przez konsumenta do przedsiębiorcy została uszkodzona?

 
Jeśli  przesyłka została wcześniej odpowiednio zabezpieczona do wysłania przez konsumenta, nie ponosi on odpowiedzialności za takie uszkodzenie. Ponadto nie musi on podejmować żadnych czynności wobec przedsiębiorcy, któremu zlecił przesyłkę (np. wobec poczty lub kuriera).
 
W powyższym przypadku wszelkie uprawnienia reklamacyjne przechodzą bowiem na adresata, który odebrał przesyłkę. Innymi słowy, to przedsiębiorca, do którego nadawaliśmy rzecz, może kierować np. żądanie zapłaty odszkodowania do firmy realizującej transport przesyłki.
 
Podstawa prawna:
a) art. 92 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tekst jedn. Dz.U. 2018 poz. 2188 z późn. zm., dalej: prawo pocztowe) – w przypadku przedsiębiorców działających w oparciu o prawo pocztowe;
b) art. 75 ust. 3 pkt 2 lit. b w zw. z art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jedn. Dz.U. 2017 poz. 1983 z późn. zm., dalej: prawo przewozowe) – w przypadku przedsiębiorców działających w oparciu o prawo przewozowe.
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora.
———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger