Skip to content

Czas powiedzieć #StopSzpiegowaniuKonsumenta

Szpiegowanie konsumentów przez biznes

Śledzenie zachowań konsumentów przez firmy jest faktem. Wszystko, co robimy, co kupujemy, co lubimy, jest już dziś monitorowane, po to, by wpływać na nasze wybory i decyzje. A może być znacznie gorzej, kiedy systemy sztucznej inteligencji zaczną być powszechnie stosowane.

Dostałeś od firmy ubezpieczeniowej  urządzenie do mierzenia osiągów w trakcie biegania?  Na ekranie wyskakują reklamy związane z tym, w co kiedyś kliknąłeś? Oprogramowanie, z którego korzystasz ma dodatkowe funkcje, o których nic nie wiesz i może rozpoznawać Twoje emocje albo podsłuchiwać rozmowy?

Chociaż większość konsumentów nie życzy sobie obserwacji ich zachowań, i tak jesteśmy „profilowani”, grupowani, bombardowani wiadomościami i reklamami, których nie chcemy.

Witaj w nowym, wspaniałym świecie szpiegowania konsumentów!

Film przygotowany przez Europejską Organizację Konsumentów (BEUC)

Aby pokazać, jak inwazyjne są i mogą stać się praktyki szpiegowania nas przez biznes, Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) przygotowała humorystyczny film na ten temat, który łączy sytuacje z dnia dzisiejszego ze scenariuszami z niezbyt odległej przyszłości.

Fundacja Konsumentów jako członek BEUC włącza się do akcji #StopSzpiegowaniuKonsumenta. Wzywamy Unię Europejską i polskie władze do podjęcia działań na rzecz budowy bardziej sprawiedliwego, chroniącego prywatność konsumentów społeczeństwa cyfrowego.

Udostępnij ten film, jeśli się zgadzasz!

#StopSzpiegowaniuKonsumenta
#StopCommercialSurveillance

———

Masz problem z wadliwym towarem? Zachęcamy do korzystania z naszych szybkich e-porad online, dostępnych na stronie porady.konsumenci.org. Fundacja Konsumentów prowadzi ten portal już wiele lat, z naszych szybkich e-porad skorzystało już ok. 150 000 konsumentów. Poradę można uzyskać tutaj.

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger