Pani Gabriela powinna otrzymać zwrot wszystkich wpłaconych środków.
W sytuacji, gdy ośrodek szkolenia kierowców dopuszczał się zwłoki w wykonaniu zobowiązania Pani Gabriela mogła wyznaczyć odpowiedni dodatkowy termin do wykonania zobowiązania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy.
W przypadku odstąpienia od umowy powinien zostać przywrócony stan rzeczy sprzed zawarcia umowy. Strony powinny więc zwrócić świadczenia już spełnione. Oznacza to, iż ośrodek szkolenia kierowców powinien zwrócić Pani Gabrieli wszystkie pobrane od niej środki. Pani Gabriela nie otrzymała jeszcze żadnych świadczeń ze strony ośrodka szkolenia kierowców, gdyż kurs się jeszcze nie rozpoczął, nie ma więc czego zwracać.
Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż nie może być mowy o zwrocie środków pomniejszonych o wartość podatku VAT. Takie stanowisko organizatora kursu nie jest prawidłowe i nie ma oparcia w przepisach prawa. W przypadku odstąpienia od umowy Pani Gabriela może żądać wszystkiego co sama świadczyła tj. całej wpłaconej pierwszej raty.
Należy nadmienić, iż zwrot świadczenia na rzecz konsumenta powinien nastąpić niezwłocznie.
Podstawa prawna: art. 491 i 494 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1740).
———————
Porady prawne są także dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16,
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. Zadanie „Infolinia Konsumencka w latach 2020-2021” jest realizowane dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.