Skip to content

Czy sklep internetowy może w swoim regulaminie ograniczyć prawo do odstąpienia?

 
Zasadą jest, iż konsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Zasada ta wynika z ustawy o prawach konsumenta (dalej jako Ustawa).
 
Co więcej konsument nie może zrzec się praw przyznanych mu w Ustawie. Postanowienia umów mniej korzystne dla konsumenta niż postanowienia Ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się przepisy Ustawy. Prawa do odstąpienia od umowy (zwrotu produktu) nie można więc się zrzec np. poprzez akceptację regulaminu sklepu internetowego.
 
W naszej sytuacji sprzedawca internetowy nie może więc w swoim regulaminie wprowadzić kategorii produktów co do których wyłącza prawo odstąpienia od umowy, jeżeli to prawo przysługuje konsumentom na mocy Ustawy.
 
Pan Janusz będzie mógł odstąpić od zawartej umowy i zwrócić zakupiony zraszacz obrotowy niezależnie od zapisanego w regulaminie sklepu internetowego wyłączeń.
 
Warto również wskazać, iż w samej Ustawie znajduje się katalog wyjątków, przy sprzedaży na odległość, w których konsument nie może odstąpić od umowy (art. 38 Ustawy). Jest to jednak katalog zamknięty, co oznacza, że prawo do odstąpienia od umowy nie będzie przysługiwało konsumentom tylko w przypadkach wskazanych w katalogu. Nie można dodawać kolejnych sytuacji np. poprzez umieszczenie ich w regulaminie strony internetowej.
 
Co więcej obowiązkiem przedsiębiorców przy sprzedaży na odległość jest poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:
  • sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy,
  • braku prawa odstąpienia od umowy na podstawie art. 38 lub okolicznościach, w których konsument traci prawo odstąpienia od umowy.
 Podsumowując można stwierdzić, iż w ustawie o prawach konsumenta znajdują się kategorie umów co do których prawo do odstąpienia nie będzie przysługiwało. Sklep internetowy nie może dodawać żadnych innych wyjątków. Oznacza to, że sklep może odmówić zwrotu produktu tylko jeżeli brak możliwości zwrotu wynika z Ustawy.
 
Podstawa prawna: art. 7, 12 ust. 1 pkt 9 i 12, 27 i 38 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 134 ze zm.).
 
———————
Porady prawne są dostępne bezpłatnie dla konsumentów w ramach Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 / 22 290 89 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Obowiązują opłaty za połączenia wg taryfy operatora. 
 ———————
Polecamy pierwszy raport z niezależnych badań produktów: Prześwietlamy Kasze Gryczane, który Fundacja Konsumentów przygotowała we współpracy z Programem FoodRentgen. Raport jest do pobrania jest tutaj.
 

Zobacz również

LinkedIn
Share
Instagram
FbMessenger